Relacje między rodzicami i dziećmi bywają różne. Stworzenie takich, w których każde z członków rodziny będzie się czuło bezpiecznie i dobrze nie jest łatwe. Każdy jest osobnym człowiekiem, ze swoimi zaletami, wadami, doświadczeniami i pragnieniami, każdy chce tworzyć swoją rzeczywistość według siebie. Gdy te wizje różnią się – między rodzicami i dziećmi powstają konflikty, nieporozumienia, żale czy piętrzy się złość. Z powodu złych emocji cierpią wzajemne relacje. Czy możesz je poprawić? Czy – gdy macie za sobą dziesiątki, setki kłótni – możesz stać się lepszym dzieckiem dla swojego rodzica? Tak. Zawsze! Wystarczy chcieć.
1. Szanuj rodziców, szanuj siebie
Brzmi jak banał, ale jest bardzo ?na miejscu?. By relacje mogły być zgodne i dobre każda osoba musi czuć się w nich zauważana, ważna. Dlatego zawsze – niezależnie od tego czy jest to normalna wymiana zdań czy sprzeczka – staraj się zwracać do nich słowami, które nie uwłaczają godności. Nie przeklinaj, nie wyzywaj, we wzburzeniu nie obrzucaj rodziców inwektywami. Nawet jeśli im się to zdarzy w twoim kierunku, nie słysząc tego od Ciebie, z pewnością tego zaprzestaną. Każdy z nas ma bowiem tendencję do zasady wzajemności – zgodnie z ludowym porzekadłem ?jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie?.
2. Na złość im nie ?odmrażaj sobie uszu?
Niekiedy z powodu wrodzonej przekory trudno przyjąć rady czy nakazy rodziców. ?Zrób tak, powinieneś robić inaczej? . To bardzo częsty powód do kłótni, do obrony własnej przestrzeni. Ale czy na pewno słuszny? Postaraj się być uważny/a i zawsze ?patrz? a sytuację tak jakbyś stał z boku. Rodzice rzadko chcą dla swoich dzieci źle i wiele nakazów, zakazów, rad czy wymagań stawiają dla ich dobra. Nie bierz więc tego do siebie i doceń to co przynajmniej próbują dla Ciebie zrobić. Oczywiście być może nie ze wszystkim będziesz się zgadzać – masz do tego prawo. W końcu to twoje życie i koniec końców sam zdecydujesz jak będzie wyglądała, ale nie zabieraj rodzicom szansy, by w nim uczestniczyli. Nie ?zapalaj się? nawet gdy uważasz, że nie mają racji. Po prostu rób swoje.
3. Mów o uczuciach
Zawsze, gdy cię coś boli, ujmuje albo porusza mów o tym rodzicom. Okazuj im czułość, atencję ? nie wahaj się przytulać czy mówić o swoich potrzebach. To wzmacnia więź i sprawia, że stajesz się dla rodziców – w ich świadomości ? ?pełniejszym? człowiekiem. Bądź silny i staraj się ?brać za bary? ze swoim życiem, ale jednocześnie nie bój się też przyznać do swojej słabości. Zwłaszcza przed rodzicami. Któż zrozumie to lepiej niż oni? Przy tym dasz im odczuwać (jakkolwiek wygląda teraz Twoje życie – czy masz rodzinę czy wciąż jesteś singlem), że wciąż są dla Ciebie ważni, że liczysz na nich. To cudownie zacieśnia wasze relacje.
4. Słuchaj i rozmawiaj
Rodzice są osobnymi bytami. Mają swoje zdania, przywary, wyobrażenia na temat świata, życia swojego oraz życia swoich dzieci. Zauważaj to i daj im do tego prawo. Słuchaj tego co mają do powiedzenia i dyskutuj o tym co uważasz za ważne. To klucz do wzajemnego poznania. To tajemnica silnej relacji. Na świecie jest mnóstwo relacji między rodzicami i dziećmi, które niemal wcale się nie znają – żyją w oparciu o opiekę formalną, wikt i opierunek – i zazwyczaj nie zdążają czerpać z tych relacji. By tego uniknąć bądź ciekawy swoich rodziców. Od każdego z nich można się czegoś ciekawego dowiedzieć, czegoś nauczyć, do czegoś wspólnie dotrzeć.
5. Poświęcaj swój czas
Nie traktuj swoich rodziców marginalnie. Jako osoby, które zawsze gdzieś były, są i będą dla Ciebie. Oni dawali Ci lata swojego życia, byś był tym kim teraz jesteś – teraz Twoja kolej, by poświęcaj im swój czas. Odwiedzaj ich, dzwoń, umawiaj na obiad czy do teatru – prawie jak na randkę. Zobaczysz – oni będą to bardzo doceniać i z przyjemnością również będą trwać ?dla Ciebie?. Jeśli wasze relacje są trudne. Macie za sobą wiele kłótni, awantur, nieporozumień postaraj się nie iść w zaparte i nie czekaj na działanie ze strony rodziców. Sam wyciągnij ręką na zgodę. Uświadom sobie, że każdą relację można poprawić i wzmocnić. Trzeba tylko być gotowym, pójść na kompromis i szanować drugą stronę.
6. Wybaczaj
Jeżeli wasze życie rodzinne dotąd nie wydawało Ci się zbyt ?kolorowe? Naturalnym jest to, że możesz czuć wiele złości i żalu do swoich rodziców. Uważać, że powinni być inni i traktować cię inaczej. Musisz jednak zrozumieć, że żaden z rodziców świata nie urodził się z gotowym przepisem jak być dobrym rodzicem. Uczy się tego odkąd przychodzą na świat jego dzieci, próbują robić najlepiej jak potrafią i – co przecież ludzkie – często popełniają przy tym wiele błędów. Wybacz swoim rodzicom niedoskonałości. Nikt przecież nie jest doskonały – Ty też nie. Jeśli nie będziesz w sercu nosił żalu ani złości – wasze relacje staną się ?czystsze?, lepsze, bardziej otwarte.
7. Naucz się przepraszać
Podczas kłótni i awantur trudno zachować zimną krew i często w ich czasie robimy rzeczy, których potem żałujemy. Padają złe, przykre słowa, bywamy agresywni. Zawsze potem przemyśl swoje postępowanie i – gdy było atakujące, nieprzyjemne, irracjonalne – naucz się za nie przepraszać? To proste słowo potrafi zmiękczyć serce nawet zatwardziałego i najbardziej zacietrzewionego w złości uparciucha. Może być kluczem do naprawianie relacji i zażegnania niesnasek.
Pamiętaj:
* Szanuj intymność swoich rodziców – nie właź z buciorami do życia swoich rodziców. Oni mają prawo mieć swoje sekrety, swoją przestrzeń, sprawy, o których nie muszą Cię zawsze informować. Nie czuj się pomijany, gdy to robią. Oni są odrębnymi ludźmi.
* Nie bądź roszczeniowy – rodzice nie mają obowiązku pomagać ci całe życie, opiekować się Twoimi dziećmi, czy pilnować remontu Twojego mieszkania – daj im wybór i prawo do odpoczynku
* Traktuj rodziców podmiotowo – nie jako coś oczywistego, co jest i z kogo można korzystać, kogo można użyć. Rodzice to ludzie – czujący, mający swoje lepsze i dobre chwile, swoje potrzeby i wymagania.
Czy nie chciałbyś, by Twoje dzieci również stosowały się do tych wskazówek?